Konstrukcje fotowoltaiczne
Konstrukcje fotowoltaiczne
 

Konstrukcje fotowoltaiczne, czyli sposoby montażu paneli słonecznych

Systemy montażu fotowoltaiki

Systemy montażowe fotowoltaiki są używane, aby zamontować panele słoneczne w takich miejscach, jak dachy płaskie i skośne domów jednorodzinnych, na dachach wieżowców, fasadach budynków, a także na ziemii. Najważniejsze, aby powierzchnia czynna była skierowana w stronę słońca. Najbardziej optymalne jest skierowanie paneli na południe z pochyleniem 25-40 stopni.

Fotowoltaika w Hurtowni stali ULAMEX

Hurtownia stali Ulamex ma w swojej ofercie elementy konstrukcji do fotowoltaiki. Dzięki naszym elementom montażowym wykonasz nowoczesną konstrukcję, wysokiej jakości. Zapraszamy do zapoznania się z naszym asortymentem

Pobierz katalog Sprawdź na stronie

Montaż paneli słonecznych na dachach skośnych

panele fotowoltaiczne zamontowane na dachuPanele fotowoltaiczne są montowane na dachach skośnych z niewielką szczeliną pomiędzy panelem, a dachem (zazwyczaj jest to od kilku do kilkunastu centymetrów). Na dachu skośnym, panele montuje się równolegle do dachu. Taki montaż jest stosunkowo szybki, estetyczny i łatwy. Montaż z zachowaniem szczeliny jest bardzo ważny. Zapewnia ona prawidłowy obieg powietrza wokół paneli co pozwala na ich chłodzenie. W czasie pracy latem, zdarza się, że panele osiągają ponad 50 stopni co może spowodować spadek ich wydajności o nawet 10%. Ważne jest zatem, aby zadbać o ich chłodzenie.

 

dach wielospadzisty z zamontowanymi panelami słonecznymiJeśli planujemy montaż fotowoltaiki jeszcze przed budową domu, dach można zaprojektować w taki sposób, aby podczas montażu paneli słonecznych maksymalnie ułatwić sobie pracę. Najważniejsze czynniki, na które należy zwrócić uwagę, to wytrzymałość konstrukcji dachu, kąt nachylenia oraz kierunek dachu (spadek na którym planujemy montaż paneli słonecznych powinien być skierowany na południe). W przypadku domów jednorodzinnych, popularne są dachy wielospadziste, co znacznie ułatwia późniejszy montaż paneli słonecznych.

 

Jeśli dach, na którym planujemy zamontować panele fotowoltaiczne jest już skończony i pokryty wykończeniem (blacha, dachówka itp.), montaż paneli jest również możliwy, i stosunkowo łatwy do wykonania. W tym przypadku należy użyć odpowiedniego systemu montażowego, przeznaczonego do konkretnego typu dachu i jego wykończenia. Należy również pamiętać, o wytrzymałości dachu. Niektóre konstrukcje dachowe są budowane tak, aby mogły wytrzymać jedynie sam ciężar dachu. W takim wypadku należy wzmocnić samą konstrukcję dachu przed przystąpieniem do montażu paneli.

Dachy skośne pokryte blachodachówką

montaz fotowoltaiki za pomocą dwugwintuBardzo popularnym wykończeniem dachu jest blachodachówka. Jest to stosunkowo lekki materiał. Zapewnia wysokie walory estetyczne, a także dość dużą wytrzymałość przy stosunkowo niskich kosztach. Do montażu paneli fotowoltaicznych na dachach pokrytych blachodachówką, najczęściej używa się dwugwintów. Są to duże pręty, które z jednej strony są wkrętem, a z drugiej prętem gwintowanym. Dzięki temu bez problemu możemy je wkręcić przez blachę w krokiew dachu. Jest to bardzo wytrzymałe połączenie. Należy potem pamiętać o zabezpieczeniu miejsca, w którym wkręcony jest dwugwint Jest to bardzo ważne. Nie należy tego lekceważyć, aby potem nie spotkać się ze skutkami nieszczelności. Sam dwugwint jest wyposażony w gumową podkładkę, która zabezpiecza otwór. Natomiast pomimo tego zabezpieczenia, należy zastosować również inne, np. w postaci pasty dekarskiej. Jest to niezwykle istotne i pozwoli na uszczelnienie dachu na wiele lat.

 
Dachy skośne pokryte dachówką

hak montażowy do fotowoltaikiWykończenie dachu w postaci dachówki, wbrew pozorom również nie stanowi dużego problemu podczas instalacji fotowoltaiki. W tym przypadku nie zastosujemy dwugwintów, a uchwyty hakowe. Do wyboru jest kilka rodzajów takich uchwytów. Należy wybrać odpowiedni dla naszego typu dachówki. Montaż polega na zdjęciu dachówki w miejscu, w którym należy zamontować uchwyt. Następnie mocujemy hak do krokwi dachu i ponownie zakładamy dachówkę na swoje pierwotne miejsce. Należy również pamiętać o zabezpieczeniu tego miejsca taśmą bądź pastą dekarską, aby upewnić się, że opady deszczu nie będą powodowały przecieków. Warto tutaj wspomnieć o różnych uchwytach hakowych. Do wyboru są zwykłe, a także takie, które pozwalają na regulację wysokości. Dzięki możliwości takiej regulacji mamy możliwość zamontowania paneli na nierównym dachu zachowując równą płaszczyznę. W sprzedaży są również uchyty podwójnie regulowane. Takie uchwyty pozwalają dodatkowo na regulację wysokości, w miejscu montażu do krokiew, gdzie dopasowujemy wysokość dostosowując ją do wysokości dachówki.

 
Dachy skośne pokryte blachą trapezową

Dachy z blachy trapezowej również są popularne. W tym przypadku, podczas montażu, najczęściej stosuje się mostki trapezowe. Dzięki swojej budowie pozwalają na bezpośrednie zamocowanie ich do blachy trapezowej. W tym celu używa się wkrętów samowiercących do blach. Tutaj również należy pamiętać o zabezpieczeniu miejsc, w których używamy wkrętów. Pomimo zastosowania gumowej podkładki zaleca się dodatko zabezpieczyć to miejsce pastą dekarską.

Pozostałe elementy konstrukcyjne

Poza elementami odpowiedzialnymi za montaż samej konstrukcji do dachu, należy wspomnieć o pozostałych elementach składajacych się na całą konstrukcję. Montaż paneli słonecznych nie kończy się na zastosowaniu dwugwintów bądź uchwytów hakowych. W zależności od zastosowanego sposobu montażu do dachu, dalsze etapy będą się nieznacznie różnić.

Płytki montażowe

płytka montażowa do fotowoltaikiDwugwint stosuje się razem z płytką montażową, która pozwala na zamontowanie profilu aluminiowego. Jest to mała płytka z wywierconymi otworami. Jej wymiary i kształt otworów pozwalają na bezproblemowe zamocowanie profili aluminiowych. Płytka, wbrew małym rozmiarom, pozwala na dość dużą regulację. Jest to niezwykle przydatne podczas mocowania profili aluminiowych. Nawet gdy dwugwinty nie są zamocowane w równym rzędzie bądź są wkręcone pod trochę innym kątem, płytka pozwala na płynną regulację. W efekcie, profile aluminiowe, które są do nich mocowane, zostają umieszczone w równej linii. Dwugwinty pozwalają również na regulację wysokości. Dzięki temu możemy regulować wysokość montażu paneli nad powierzchnią dachu. Należy również dodać, że dzięki możliwości regulacji wysokości na każdym dwugwincie, mamy możliwość zamontowania paneli fotowoltaicznych w równej płaszczyźnie, nawet na nierównym dachu. Wbrew pozorom zdarza się to bardzo często, a nawet kilku centymetrowe zagłębienie dachu spowoduje widoczny efekt nierówno ułożonych paneli słonecznych. Natomiast uchwyty hakowe nie wymagają używania dodatkowych płytek montażowych. Kształt otworu mocującego profil aluminiowy, już sam w sobie pozwala na płynną regulację. W sytuacji, gdy używamy profili trapezowych, nie ma potrzeby używania dodatkowych płytek i profili.

 
Śruby

Do zamontowania profili aluminiowych używa się zwkłych bądź młoteczkowych śrub.

Klemy środkowe i końcowe

klema końcowa do fotowoltaiki klema środkowa do fotowoltaikiOstatnimi elementami konstrukcji są klemy. Montujemy je do profili aluminiowych kwadratowych, prostokątnych bądź trapezowych i to one są elementem mocowania samych paneli słonecznych. Wyróżniamy klemy końcowe i środkowe. Każdy panel fotowoltaiczny mocowany jest zazwyczaj w 4 miejscach. Używa się do tego 4 klem. W przypadku, kiedy panel jest pierwszy bądź ostatni w rzędzie, używamy 2 klem końcowych i 2 klem środkowych. Klemy środkowe mocują 2 panele jednocześnie. Za typowe i optymalne umiejscowienie klem uważa się 2 boki paneli fotowoltaicznych. Na każdym z nich stosujemy 2 klemy. Mocowań paneli słonecznych nie stosujemy na górze i na dole paneli. Zastosowanie ich na bokach jest wystarczające.

 

Montaż fotowoltaiki na dachu płaskim

trójkąt do fotowoltaikiSposobów montażu paneli słonecznych na dachu płaskim jest conajmniej kilka. Jednym z nich jest zastosowanie tzw. ekierek - trójkątów wykonanych z aluminiowych profili, które pozwalają na zamontowanie paneli słonecznych na dachach płaskich z optymalnym kątem nachylenia w stosunku do słońca. Takie trójkąty można zamocować bezpośrednio do dachu za pomocą śrub i wkrętów, a także używając balastu. W przypadku montażu paneli na dachach płaskich, należy zwrócić szczególną uwagę na mocowanie, ponieważ takie konstrukcje są bardziej podatne na wiatr. Mocowanie za pomocą wkrętów i śrub jest szczególnie zalecane, gdy nie chcemy obciążać dodatkowo dachu balastem. Konstrukcje zabezpieczone balastem (zazwyczaj są to betonowe bloczki), pozwalają zabezpieczyć panele bez ingerencji w dach, natomiast znacznie zwiększają wagę całej konstrukcji.

 

Podsumowanie

Konstrukcje fotowoltaiczne to proste i bardzo trwałe rozwiązania, które wytrzymają długie lata. Dzięki zastosowaniu stali nierdzewnej i aluminium, konstrukcje mają doskonałą odporność na warunki atmosferyczne, a przy tym są wytrzymałe, estetyczne i lekkie. Elementy składające się na poszczególne konstrukcje będą się różnić, w zależności od typu dachu na którym chcemy montować system fotowoltaiki. Niezależnie od tego jaki system wybierzemy, należy zwróć szczególną uwagę na miejsa, w których ingerujemy w struktórę dachu, aby uchronić się przed nieszczelnością.

Panele słoneczne powinny być skierowane na południe, a optymalne nachylenie to 25 do 40 stopni. System fotowoltaiczny powinien być zamontowany w możliwie najmniej zacienionym miejscu. Należy także pamiętać o chłodzeniu paneli słonecznych, i konstrukcje zamontować tak, aby pozostawić możliwość swobodnego obiegu powietrza wokół całej powierzchni paneli - również pomiędzy panelami a dachem.

Fotowoltaika w Hurtowni stali ULAMEX

Hurtownia stali Ulamex ma w swojej ofercie elementy konstrukcji do fotowoltaiki. Dzięki naszym elementom montażowym wykonasz nowoczesną konstrukcję, wysokiej jakości. Zapraszamy do zapoznania się z naszym asortymentem

katalog hurtowni stali ulamex dotyczący fotowoltaiki Pobierz katalog Sprawdź na stronie

Ogrodzenia do farm fotowoltaicznych

do góry
Platforma jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium