Fotowoltaika – podstawowe pojęcia
Fotowoltaika – podstawowe pojęcia.

W poprzednim artykule krótki opisaliśmy czym jest fotowoltaika i na czym polega. Poniższy wpis dotyczy podstawowych pojęć jakie będziecie mogli spotkać w dziedzinie fotowoltaiki.

 1. Fotowoltaika

  - dziedzina techniki oraz nauki, która zajmuje się procesem zamiany energii słonecznej na energię elektryczną przy pomocy paneli słonecznych.
 2. Ogniwa fotowoltaiczne

  - inaczej nazywane ogniwami słonecznymi to nic innego jak element półprzewodnikowy. Zachodzi w nim zjawisko fotowoltaiczne.
 3. Zjawisko fotowoltaiczne

  - to nic innego jak zamiana energii słonecznej w energię elektryczną.
 4. Panele fotowoltaiczne

  - powstają na skutek połączenia ze sobą szeregowo lub równolegle ogniw fotowoltaicznych.
 5. Farma fotowoltaiczna

  - to inna nazwa elektrowni słonecznej. Jest to wydzielony obszar terenu, na którym zamontowane są panele fotowoltaiczne.
 6. Perowskity

  - minerały, które pochłaniają fale światła słonecznego. Są lekkie, elastyczne i przezroczyste. Charakteryzują się dużą wydajnością w stosunku do swoich rozmiarów.
 7. Prosument

  - jest to osoba, która wytwarza dany produkt i jednocześnie go konsumuje. W kwestii fotowoltaiki prosument produkuje prąd elektryczny z paneli fotowoltaicznych po czym sam go zużywa.
 8. OZE

  - Odnawialne Źródła Energii
 9. kWp

  - jest to zapis mocy maksymalnej jaką może osiągnąć instalacja fotowoltaiczna. Wyliczana jest ona z natężenia promieniowania słonecznego, które wynosi 1000W/m2, temperaturze ogniw 25oC i prędkości wiatru 1,5 m/s.
 10. Inwerter fotowoltaiczny

  - występuje również pod nazwą falownik. Odpowiada za zamianę prądu stałego na prąd zmienny. Jeden z najważniejszych elementów instalacji fotowoltaicznej.

W kolejnym wpisie przedstawimy elementy montażowe do konstrukcji fotowoltaicznych wraz z ich przeznaczeniem.

Ogrodzenia do farm fotowoltaicznych

do góry
Platforma jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium